Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna, tatăl refuza sa contribuie la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna, tatăl refuza sa contribuie la creșterea copiilor ...

Custodie comuna, tatăl refuza sa contribuie la creșterea copiilor.

Bună, Am divorțat de 4 sapatamani. Tatăl a părăsit România și de atunci refuza sa achite tot ce ține de copii pe jumătate. Avem doi copii , de o lună de zile mă ocup singură cu transportul la școală. ( fiind două școli diferite și nu conduc) achit zilnic 100 ron la taxi fiind în afara orașului, mâncare , haine și toate cele necesare. După 3 săptămâni a achitat pensie minimul, în rest nimic. Refuza tot ce ține de copii. Îi sună o dată pe saptamana și le cere să se mute la o scola mai aproape să poată merge pe jos. Întrebarea mea este, ce pot face din punct de vedere legal, având în actul de încredințare copii ca el trebuie să achite jumătate din costurile copiilor.

Multumesc,
RodicaRod, utilizator
Ati divortat la notar? Stiti în ce tara e si unde lucrează?
Dacă aveți scoala mai aproape ar trebui mutati.
Sau va luati permis și masina. 2000 de lei pt transport e absurd, putetu cheltui banii ăștia pt copii.
Trebuia sa va intelegeti pt o suma fixa sau procent din salariu, altfel nu aveti ce executa.
gi-jane2, moderator
Da, suntem divorțați legal, el locuiește momentan în Spania. Nu știu dacă are venituri acolo sau nu. M-am înscris la scola de șoferi, nu doresc să mut copii deoarece sunt la una din cele mai bune școli din oraș. ( noi locuind la 10 minute de Arad, la țară) Nu a dorit la notariat să specifice i suma fixă, este specificat în actul notarial pensia alimentare și jumătate din costurile de întreținere ale copiilor. Pe baza chitanțelor și tot ce achit zilnic, se poate executa prin instanță. Am rugămintea dacă se poată să îmi răspundă strict persoanele autorizate.
gi-jane2 a scris:

Ati divortat la notar? Stiti în ce tara e si unde lucrează?

RodicaRod, utilizator
Succes în a-l executa în instanță:)
RodicaRod a scris:

Am rugămintea dacă se poată să îmi răspundă strict persoanele autorizate.

Aveți aici lista consultanților:
www.avocatnet.ro/Consultanti...

Pe forum nu puteți selecta persoanele care vă răspund.
Manuela Rășină, administrator