Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... BUNA ZIUA Nascuta in 16.06.1966 sex feminin Pot sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

BUNA ZIUA Nascuta in 16.06.1966 sex feminin Pot sa accesez art ...

BUNA ZIUA
Nascuta in 16.06.1966 sex feminin
Pot sa accesez art 56 din legea noua pentru pensie limita de varsta cu datele de mai jos dupa 01.09.2024
---stagiu contributiv 35 ani si 3 luni
---stagiu suplimentar grupa 3 ani ( nu este inclus in stagiu contributiv )
--somaj inainte de 2001 - 9 luni (( nu este inclus in stagiu contributiv )
Pentru a realiza 39 ani si 8 luni conform art 56 pot cumpara vechime 8 luni realizand apoi (34/8 + 5 ) ?
Pentru accesare acestui tip de pensie se poate cumpara vechime ( nu pt stagiu contributiv ) pentru stagiu de cotizare cei 5 ani peste ?
multumesc
Nu puteti si nici nu merita sa cumparati vechime in munca.
Daca acum lucrati asteptati sa treaca si cele 8 luni lipsa, apoi accesati pensia de limita de varsta pe legea 360/2023 art.56.Nu va mai ganditi doar la acel indice de corectie de 1,41.La acel moment(peste 8 luni) nu mai avea nicio importanta pentru d-voastra.
Multumesc pentru raspuns dar nu este vorba de indice de corectie sunt nevoita sa accesez in sept 2024 dar cu datele de mai sus ma incadrez la anticipata dupa sept 2024
Varianta cu cumparare vechime ar fi buna pentru a accesa art 56 din lege ,dar dupa ce am citit legea si normele nu am gasit ca nu este voie de cumparare vechime .
Chiar in lege si norme pentru pensia anticipata spune ca :, cumparare de vechime nu este valabila pentru stagiu contributiv dar nu spune pentru depasirea stagiului contributiv ( asa interpretez eu )
CU STIMA