Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare Situatia actuala: 35 ani si 4 luni perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare Situatia actuala: 35 ani si 4 luni perioada contributiva ...

pensionare
Situatia actuala: 35 ani si 4 luni perioada contributiva
5 ani facultate la zi, 9 luni armata (perioade de cotizare, asimilate necontributive)
Varsta actuala 60 ani si 2 luni
Conform legii actuale se aplica penalizare pentru pensie anticipata partial.
Intrebare : la 1 sept 2024 se elimina penalizarea ? ( avand in vedere art 56 cat si art 13 (3) din normele de aplicare)
Multumesc.
Eu va propun sa va deschideti drepturile la limita de varsta pe legea 360/2023 in baza art.56.
D-voastra va ganditi la indicele de corectie de 1,41.
Diferenta dintre stagiul complet de 35 si 25 este de 40%.
25x140%=35
Ramane doar 1% neacoperit.
Dar pana la 01/09/2024 mai punteti obtine un mic stagiu de cotizare ,care la randul lui va mai aduce un foarte mic punctaj pe stabilitate.Toate acestea vor acoperi in mod sigur si acel 1%.
multumesc pentru precizare