Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua ! Am avut și eu un abonament din 2018 la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua ! Am avut și eu un abonament din 2018 la Orange și ...

Bună ziua ! Am avut și eu un abonament din 2018 la Orange și acum ma dau în judecata la tribunal firma de recuperare kredyt inkaso...am 43000 de lei am zis sa dau banii în rate și mi a zis ca am termen pana Luni...ce este de făcut în situația aceasta?
În loc sa plătiți 43000 plătiți o consultație unui avocat,consultație care costa mai puțin de 1%din suma datorata.In cadrul consultației se studiază actele primite de la instanta și în funcție de mai multe aspecte aveți șansă de a scăpa de datorie sau de a fi redusa...Eu zic ca merita...Nu va grăbiți sa plătiți și un leu achitat fără sa discutați cu un av va poate ruina posibile apărări,excepții etc.
Bună ziua,

În primul rând trebuie să verificați dacă dreptul de a solicita suma respectivă sau cel puțin o parte din aceasta este sau nu prescris. Dacă a intervenit prescripția, aveți șanse reale de a nu fi obligat la plata sumei prin contestarea ei. Această procedură poate fi urmată doar după studierea actelor.