Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am varsta de 63 de ani si vechimea in munca de 29 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am varsta de 63 de ani si vechimea in munca de 29 de ani si 11 ...

Am varsta de 63 de ani si vechimea in munca de 29 de ani si 11 luni.Nu mai lucrez. Cand ma pot pensiona anticipat? Multumesc!
Inteleg ca sunteti barbat . Nu va puteti pensiona anticipat ( si nici anticipat partial ) , nici pe Legea 263/2010 - cea in vigoare azi - si nici pe Lega 360/2023 - cea care va intra in vigoare la 01.09.2024 - pentru ca nu aveti implinit stagiul complet de cotizare , de 35 ani . Prin urmare , va veti pensiona pentru limita de varsta cand veti implini 65 ani .
Nu se mai cumpara vechime?
In vederea obtinerii pensiei anticipate sau anticipate partial - NU