avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am varsta de 63 de ani si vechimea in munca de 29 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am varsta de 63 de ani si vechimea in munca de 29 de ani si 11 ...

Am varsta de 63 de ani si vechimea in munca de 29 de ani si 11 luni.Nu mai lucrez. Cand ma pot pensiona anticipat? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 09:44, 21 Februarie 2024
Inteleg ca sunteti barbat . Nu va puteti pensiona anticipat ( si nici anticipat partial ) , nici pe Legea 263/2010 - cea in vigoare azi - si nici pe Lega 360/2023 - cea care va intra in vigoare la 01.09.2024 - pentru ca nu aveti implinit stagiul complet de cotizare , de 35 ani . Prin urmare , va veti pensiona pentru limita de varsta cand veti implini 65 ani .
Nu se mai cumpara vechime?
In vederea obtinerii pensiei anticipate sau anticipate partial - NU

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata,....am rugamintea de a ma ajuta cu raspunsul la ... zakazaka zakazaka Buna dimineata,....am rugamintea de a ma ajuta cu raspunsul la o intrebare...am 57 de ani neimpliniti ,nascuta in 1967 in 2023 am facut stagiul de cotizare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! pentru pensionare anticipata (femeie, data nasterii ... lipa marioara lipa marioara Buna ziua! Pentru pensionare anticipata (femeie, data nasterii 05.08.1966, vechime in munca 39 de ani) incepand cu ce data poate depune dosarul? Daca se ... (vezi toată discuția)
Bărbat nascut la 02.05.1960, am adeverinta cu o localitate care ... BarbuViorica BarbuViorica Bărbat nascut la 02.05.1960, am adeverinta cu o localitate care a fost poluata, când pot ieși la pensie la limita de vârstă. (vezi toată discuția)