Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua Doresc sa ajut o prietena. A fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua Doresc sa ajut o prietena. A fost casatorita acum ...

Bună ziua
Doresc sa ajut o prietena. A fost casatorita acum este divorțată de ceva ani. În timpul căsătoriei sia girat soțul pentru mașină. Bineînțeles ca el nu sia plătit datoriile fata de banca și au găsit-o pe ea sai facă oprire pe salariu.
Este corect sa plătească ea? El trăiește bine mersi de ce nui pune lui oprire pe salariu. După câte știu eu ea a mai plătit după urma lui. Acum poarta numele de fata.
Mulțumesc
Buna ziua, trebuie vazute clauzele contractului de fidejusiune pentru a stii daca executarea silita este legala, daca este sau nu contract de fidejusiune, daca s-a renuntat prin contract la anumite beneficii. Un avocat va poate lamuri dupa analiza documentelor. Va las un link cu privire la situatii de acest gen: [ link extern ]
Normal că este corect s-o execute pe ea, dacă ea personal și-a asumat acest risc de a fi garant.
Dar dupa ce plătește, legea îi oferă posibilitatea să-l de-a în judecată să-i restituie suma plătita de ea ca garant. După 3 ani se prescrie dreptul, și nu mai poate recupera nimic.
Dapix, utilizator