Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mărire pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mărire pensie alimentara

Buna dimineața! Am divorțat de soțul meu acum doi ani,îmi plătește pensia alimentara luna de luna 10 mil,el ulterior s.a recăsătorit și mai are un copil,as putea cere în instanță mărirea pensiei pt că i s.a mărit salariul(42mil) chiar daca are un credit de achitat de 25 mii euro plus că are și un copil?
Paula.Andreea, utilizator
Nu, doamna, el poate cere sa se micșoreze ca a mai facut un copil.
Cum și dvs sunteți obligata la întreținerea copilului, copilul beneficiază de o pensie îndestulătoare.
Si fara sa mai fi facut un copil, se are în vedere, nu numai creșterea salariului, ci și nevoile copilului.
gi-jane2, moderator
Procentul pensiei de intretinere pentru 2 copii in intretinere asa cum este prevazut de art 329 Cciv ese de 1/3 din venitul net, adica cate 1/6 pt fiecare minor.

La salariul indicat pare ca pensia ar tb micsorata si nu marita.

Si chiar daca ar avea dreptul la o marire, suma trebuie corelata cu obligatia solidara a celuilalt parinte de a contribui la cheltuielile de crestere si educare, precum si cu nevoile concrete ale copilului.