avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Am lucrat timp de 8 ani ca acumulatorist ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Am lucrat timp de 8 ani ca acumulatorist auto, la ...

Bună ziua,
Am lucrat timp de 8 ani ca acumulatorist auto, la atelierul de acumulatori din cadrul Auto Cobălcescu.
Lucram cu acid sulfuric și plumb reparând și formând baterii.
In aceasta perioadă am primit spor de toxicitate, zile in plus la concediu, echipament de protecție și lapte, ca pentru lucrul în mediu toxic!
Atelierul din cadrul firmei, nu avea autorizație de funcționare de la Garda de mediu și nici din partea locatarilor
(clădirea Cobălcescu fiind lipită stânga, dreapta de blocuri de locuințe), funcționând cumva clandestin, dar în văzul tuturora.
In cazul de mai sus, există posibilitatea să demonstrez prin martori (foști colegi de muncă) că am lucrat în acel atelier și în mediu toxic și să pot folosi aceste mărturii la casa de pensii?
Sau alt mod de a demonstra acest lucru și al putea folosi la casa de pensii?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cu stimă, Petre Drăgan.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2024
reli.dragan@yahoo.com, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:11, 21 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casa de pensii nu-i instanță de judecată ca să le prezentanți lor probele respective.
Adeverință de la angajator în care să fie trecute sporurile și grupa, se depune la casa de pensii.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2024
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Posibil sa aveti nevoie de o hotarare judecatoreasca definitiva pe care sa o prezentati la CJP.
In instanta puteti prezenta martori si documente.
Grupa de munca nu puteti obtine daca firma nu a intocmit documente, nu a primit avizul ITM pentru locuri de munca incadrate in grupa de munca si nu a nominalizat lucratori pe aceste locuri de munca, toate aceste actiuni anual.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 35 din Codul de procedură civilă, art. 111 din Codul de procedură civilă din 1865, art. 2.502 din Codul civil, respectiv art. 268 alin. (2) din Codul muncii, republicat, acţiunile în constatarea dreptului la încadrarea în grupe de muncă conform dispoziţiilor Ordinului nr. 50/1990 intră în categoria acţiunilor în constatare de drept comun şi sunt imprescriptibile.
(Decizia nr. 13 din 16 mai 2016, ICCJ -Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept)

În interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor pct. 6-8 şi 12 din Ordinul Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale nr. 50/1990, instanţele de judecată au posibilitatea analizării şi constatării pe cale judiciară, ulterior abrogării acestui act normativ, a încadrării muncii prestate în perioada 18 martie 1969-1 aprilie 2001, după caz, în grupele I sau II de muncă.(Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - COMPLETUL COMPETENT SĂ JUDECE RECURSUL ÎN INTERESUL LEGII, Decizie nr. 9/2016 din 16/05/2016 )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa de muncă oana8989 oana8989 Bună ziua.Am lucrat la o societate privata,ca fochist ,cazane cu abur și apă fierbinte.La ce grupa am dreptul?Cum pot revendica această grupă? (vezi toată discuția)
Obținerea grupei speciale Milea13 Milea13 Bună lucrez din 1986 ca personal navigant secția mașina am de la vechiul angajator 14 ani de grupa 1 la actualul angajator deși am cerut grupa speciala nu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as dori sa aflu daca ordinul 50/05.03.1990 pct 129 ... max36 max36 Buna ziua, as dori sa aflu daca ordinul 50/05.03.1990 pct 129 este abrogat sau este valabil. Va multumesc (vezi toată discuția)