Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat si reprezentant al salariatilor - delimitare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat si reprezentant al salariatilor - delimitare program ...

Codului Muncii la art 225 stabileste ca atributiile reprezentantilor salariatilor trebuie sa fie aduse la indeplinire in timpul programului normal de lucru: „Pentru reprezentantii angajatilor/lucratorilor, numarul de ore in cadrul programului normal de lucru, destinat in vederea indeplinirii mandatului pe care l-au primit, se stabileste prin contractul/acordul colectiv de munca aplicabil sau, in lipsa acestuia, prin negociere directa cu conducerea unitatii”.
Neavand CCM care este practica - cat timp poate sa ceara un reprezentant al salariatilor pentru indeplinire activitate ca si reprezentant si implicit sa o stabileasca cu conducerea companiei?

apetra, utilizator
Din practica , intalnita, 8 ore/10 ore pe sapt.