Forum Discuţii juridice Executare silită Restituire cautiune( contestație la executare) Am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Restituire cautiune( contestație la executare) Am fost nevoita ...

Restituire cautiune( contestație la executare)

Am fost nevoita sa achit în termen de 2 zile, o cautiune pentru suspendarea provizorie la executare, am plătit aceea cautiune, ( fiind vorba de o somatie imobiliarea, cu amenințări a executorului, ca imi scoate apartamentul la licitatie) cererea de suspendare a executari nu sa admis, am fost nevoita sa fac o cerere conf art.1064, pt restituire cautiune, imediat cum am primit încheierea cu soluție respinsă a suspendarea provizorie a executarii.
Am tehnoredat o cerere exact cum am găsit un model pe internet ( nemaiavând bani sa mai plătesc și această cerere pt a fi redactata de avocat)
știind ca după comunicarea hot.cu cererea respinsă a suspendări executari, trebuie sa întocmesc in termen de 30 de zile, in care sa cer sa mi se restituie recipisa cauțiuni conf art 1064, am atașat prezentei cerere o copie a încheierea care tocmai a fost primita prin posta, și copie după CI. Cererea sa soluționat în camera de consiliu și
surpinzator pt mine, soluția cereri mele, a fost " neîntemeiată " și sa fac apel în 30 de zile la tribunal, iar în considerentele încheieri îmi spune ca îmi voi recupera bani din cautiune când dosarul de contestație la executare, este soluționat definitiv,, adica se poate
Recupera si peste ani, cautiunea....dosarul fiind cu mod sicanator introdus intr-o instanta care nu are competenta sa judece, si automat va fi relocat instantei din ilfov, cel care are competenta sa judece, numai ca sa incercat ca poate merge...sa castige dosarul.
Acest dosar de contestație la executare poate dura 1 an poate chiar 2, este corect ca bani mei sa stea la stat , atâta timp?
( specific ca " creditorul' dosarului, nu a făcut nici un demers în sensul sa mi se oprească bani , sigur nu stie acest aspect) ce ma sfătuiți sa fac apel către tribunal, sau voi avea același rezultat, și voi fi nevoita sa aștept finalizarea dosarului de contestație la executare?
Va mulțumesc!
Bună seara !da, faceți apel pentru că are 1063 alin 4 Cod porc civil prevede că (4) Dacă cererea pentru care s-a depus cauţiunea a fost respinsă, instanţa va dispune din oficiu şi restituirea cauţiunii.
Va mulțumesc mult, o voi face singura pentru ca nu mai pot susține încă un onorariu, la cererea sa depun și hot, care este respinsă pt suspendarea provizorie, și detalii din fondul executarii sau sa ma rezum doar la cererea de suspendare provizorie, care mi-a fost respinsă?
Vreo taxa de timbru sunt obligată să depun împreună cu cererea de apel?

Avocat Cristea Aneta Luminița a scris:

Bună seara !da, faceți apel pentru că are 1063 alin 4 Cod porc civil prevede că (4) Dacă cererea pentru care s-a depus cauţiunea a fost respinsă, instanţa va dispune din oficiu şi restituirea cauţiunii.

Oananm, utilizator
Apelul nu se timbrează si veți face referire doar la faptul că cererea v-a fost respinsă si la articolul de lege indicat mai sus.
Voi fi nevoita sa fiu prezenta la tribunal, sau se va judeca in camera de consiliu? Va mulțumesc mult pt răspuns!

Avocat Cristea Aneta Luminița a scris:

Bună seara !da, faceți apel pentru că are 1063 alin 4 Cod porc civil prevede că (4) Dacă cererea pentru care s-a depus cauţiunea a fost respinsă, instanţa va dispune din oficiu şi restituirea cauţiunii.