Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație rude gradul 1
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație rude gradul 1

Buna ziua, parintii mei vor sa îmi doneze o suma de banii o parte mama intr-o valuta și o parte tata in alta valuta și suma de la fiecare depășește 10.000 euro transformați din valuta respectiva in euro ( eu as vrea sa ii investesc într-un imobil dar nu îmi ajung, banii vor reprezenta un procent de 50% din valoarea imobilului ) . Eu sunt căsătorită iar restul de 50% o sa ii plătesc eu cu soțul ( fără rate) într-un parcurs de un an jumate - 2 proprietatea fiind cumpărată de la un dezvoltator care acum o construiește . Parintii mei dacă îmi fac act de donație pe acei banii ( fără ca soțul sa știe ) și eu achit prima parte din ap de 50% procente cu ei, soțul va avea drept la ei in caz ca ma despart de el și va trebui sa împărțim ap ? Sau eu voi avea 50% + 25 % iar el doar 25% ? Eu pot merge cu părinți mei la notar sa îmi facă donatia de banii dar exista riscul ca el sa afle ( din punct de vedere legal) ca banii au fost donații dacă noi nu spunem nimic și spunem ca banii sunt ai mei ? Câte zile durează procedura de donație ? Scopul este ca el sa nu afle ca ii am de la parintii …Mentionez ca avem și 2 copii minori. Care ar fi costurile dacă donatia se face din 2 conturi , se măresc sau e mai bine sa se facă din același cont pentru a avea taxe notariale mai scăzute ? Impozit parca nu se plătește fiind donație între parintii - fiica

Va mulțumesc
Nu se plateste impozit pe donatie.
Mai departe, ori afla sotul de dinatie, ori impartiti oe jumatate casa, alta cale nu e
Faceti act de donatie si puteti sa schimbați regimul matrimonial su cumoarati casa pe cote parti sau ramanetibla același regim si menționați un act ca cumparati jumatate în numele propriu cu banii de la părinți cf cintractvde donatie x si jumatate în comun cu soțul.
Cum adică sa nu afle soțul ca primiți de la părinții dar casa vrea?