Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Investitii in actiuni romanesti din banii SRL-ului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Investitii in actiuni romanesti din banii SRL-ului

Buna ziua,
In contextul in care un SRL cu un alt caen principal , initiaza o serie de investitii financiare in nume propriu, respectiv din veniturile obtinute in activitatea de baza si/sau aporturi asociati initiaza investitii financiare (actiuni listate, depozite, unitati de fond) care vor genera venituri financiare anuale, care ar fi codul CAEN potrivit pentru autorizarea acestei activitati.. Investitiile vor fi doar in nume propriu si sub nici o forma pentru alti terti!
Noi am opta pentru CAEN 6499 - Alte activitati financiare.
Ultima intrebare se refera la faptul daca in urma autorizarii acestui CAEN , firma in cauza intra sub incidenta unor reglementari de tip IFN, BNR, ASF, etc
Multumesc anticipat,
george-neagu, moderator
Pentru investițiile în actiuni la Bursa de valorii București, etc. pe SRL puteți face fără alt cod caen special, doar cu banii firmei sau cu bani împrumutați de catre asociati firmei.
Nu cu banii și în numele altor persoane.