Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art. 338 din Codul de procedura penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art. 338 din Codul de procedura penala

Conform Art. 338 din Codul de procedura penala, procurorul este obligat să rezolve plângerea împotriva soluţiei de clasare sau renunţare la urmărirea penală în termen de cel mult 20 de zile DE LA PRIMIRE şi să comunice de îndată persoanei care a făcut plângerea un exemplar al ordonanţei.
Intrebare: la ce se refera exprimarea "de la primire", in cazul in care plângerea împotriva soluţiei de clasare sau renunţare la urmărirea penală a fost transmisa pe email-ul Parchetului de pe langa Tribunal?
Va multumesc
Bună dimineața! Termenul se calculează din data primirii email-ului.
Va multumesc!
Nu am primit un replay cu confirmarea primirii emailului. Este sufiecienta dovada emailului trimis de mine, din forderul Trimise?
Nu toate unitățile de Parchet au facute setările pentru replay automat. Verificati dacă adresa de mail este corecta si atat. in ultima vreme, f rar se incadreaza cu raspunsul in termenul de 20 de zile. Succes.
Trebuie mentionat ca, potrivit actualelor prevederi legale, se poate face plangere doar impotriva ordonantei de clasare, nu si impotriva celei de renuntare la urmarirea penala, in acest caz putandu-se depune concluzii impotriva confirmarii la termenul fixat de judecatorul de camera preliminara in vederea confirmarii ordonantei de renuntare la urmarirea penala.