Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, locuiesc la o casa la curte construita pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, locuiesc la o casa la curte construita pe hotar. Ieri ...

Buna ziua, locuiesc la o casa la curte construita pe hotar. Ieri vecinul meu si-a construit un foisor lipit de peretele casei. Pentru aceasta constructie nu stiu daca a discutat cu mama care este proprietara casei, dar este in varsta de 93 de ani si nu prea mai are momente de luciditate. Ce pot face ?
Mergeti si verificati la Primarie. Pentru foisor este obligatorie autorizatie de construire. Pentru emiterea autorizatiei, cata vreme constructia este amplasa la mai putin de 1 metru de limita de proprietate este necesar acordul proprietarul invecinat, in mod obligatoriu.