Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... După decesul mamei, am mostenit casa acesteia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

După decesul mamei, am mostenit casa acesteia impreună cu fratele ...

După decesul mamei, am mostenit casa acesteia impreună cu fratele meu. Eu dețin o cotă parte mult mai mică deoarece mama i-a lăsat totul prin testament fratelui meu. Fratele meu doreste să renoveze casa. Doresc să vă întreb dacă eu am obligația legală de a participa financiar în condițiile în care nu doresc renovarea casei respective? Fratele meu se poate adresa instanței pentru a mă oblica să suport o parte dintre investitiile pe care el a hotărât să le facă în ceea ce privește casa, fără acordul meu? Vă mulțumesc!
faceti partajul, va da sulta si lasati-l sa isi renoveze.
Cea mai sanatoasa solutie, luati-va partea si vedeti-va de drum, astfel veti avea o viata linistita si veti ramane si cu un frate, daca nu, vor aparea multe situatii care vor crea stres si va vor tulbura pe amandoi.