Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, in urma negocierilor sindicat-patronat , ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, in urma negocierilor sindicat-patronat , s-au obtinut ...

Buna ziua, in urma negocierilor sindicat-patronat , s-au obtinut majorari salariale.Daca nu fac parte din sindicat este posibil sa nu primesc marirea salariala?
Multumesc anticipat!
Negocierile au ca baza contract colectiv de munca ?
da
Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte pentru toți angajații/lucrătorii din unitate, în cazul contractelor colective de muncă încheiate la acest nivel.
Se poate face act aditional la CCM care sa excluda maririle negociate de sindicat, pentru cei care nu fac parte din sindicat?
Multumesc!
Nu , intrucat ccm se aplica la toti salariatii.