Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Trecere pamant extravilan in intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Trecere pamant extravilan in intravilan

Buna ziua,

Parintii mei au achizitionat un pamant acum 20 de ani, pe contractul de vanzare/cumparare este mentionat ca este teren intravilan, la fel si in extrasul de carte funciara si inclusiv chitantele de la primarie primite pentru impozit.

Vor sa il vanda dar cumparatorii au contactat un topometrist care a spus ca este extravilan (am primit o imagine din satelit cu o delimitare a terenului in care aparea ca este extravilan).

Am contactat si noi un topometrist, ne a spus ca este foarte anevoioasa si costisitoare trecerea de la extravilan la intravilan si a confirmat si el acelasi lucru.
Intrebarea mea este cum este posibil sa apara in toate documentele ca si intravilan si daca putem face aceasta trecere fara PUZ in acest caz.
Mentionez ca sunt case in zona, capat de sat. Exista alta cale sa putem obtine trecerea de la extravilan la intravilan doar ptr vanzare, pentru ca nu vrem sa construim?

Va multumesc anticipat.
SmarandaEca, utilizator
Mai intai cereti un extras CF actualizat (online de la ANCPI costa 20 lei)

SmarandaEca a scris:

Buna ziua,

Parintii mei au achizitionat un pamant acum 20 de ani, pe contractul de vanzare/cumparare este mentionat ca este teren intravilan, la fel si in extrasul de carte funciara si inclusiv chitantele de la primarie primite pentru impozit.

Vor sa il vanda dar cumparatorii au contactat un topometrist care a spus ca este extravilan (am primit o imagine din satelit cu o delimitare a terenului in care aparea ca este extravilan).

Am contactat si noi un topometrist, ne a spus ca este foarte anevoioasa si costisitoare trecerea de la extravilan la intravilan si a confirmat si el acelasi lucru.
Intrebarea mea este cum este posibil sa apara in toate documentele ca si intravilan si daca putem face aceasta trecere fara PUZ in acest caz.
Mentionez ca sunt case in zona, capat de sat. Exista alta cale sa putem obtine trecerea de la extravilan la intravilan doar ptr vanzare, pentru ca nu vrem sa construim?

Va multumesc anticipat.

Sunt ferm convins ca terenul intotdeauna a fost extravilan. Din pacate greseala asta eu o intalnesc la foarte multi, iar explicatia este una singura si simpla. Sunt intabulari vechi care au fost facute de oameni care nu erau tocmai "de meserie", iar actele pe care primaria le-a eliberat la momentul acela practic au fost eliberate fara macar un minim de atentie si studiu.
Ce puteti intelege dumneavoastra este ca actele dumneavoastra inclusiv intabularea nu reflecta realitatea din pacate, si ar trebui sa faceti o actualizare la intabulare cu un topograf autorizat.
Vladislav20, utilizator
Avem extras de carte funciara scos saptamana trecuta pe care scrie clar ca este teren intravilan. Am scris un email catre OCPI, astept raspunsul lor...incerc sa rezolvam si sa intelegem cat mai repede ca sa nu pierdem clientii, parintii avand nevoie de bani.

Mentionez ca avem si o adeverinta eliberata de primarie care atesta ca pamantul este fara obligatii si acolo este scris 'teren intravilan'

adriandimitriu a scris:

Mai intai cereti un extras CF actualizat (online de la ANCPI costa 20 lei)

SmarandaEca, utilizator
Da, chiar astazi au chemat un topograf sa masoare si sa intabuleze din nou. Ce mi se pare ciudat este factul ca in Cartea funciara, chitantele de la impozit si toate documentele aferente atesta ca este teren intravilan, inclusiv adeverinta scoasa de la primarie sapt aceasta este scris teren intravilan.
Iar impozitul a fost de asemenea incasat pentru teren intravilan.
SmarandaEca, utilizator
In situatia in care exista un PUZ facut de un vecin si aprobat de catre autoritatile locale cu 10 ani in urma, iar acel PUZ acopera toata zona, se poate cere introducerea in intravilan in scopul contruirii unui obiectiv similar cu cel la care facea referire PUZ-ul vecinului?