Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarul dintr-o asociatie de proprietari poate fi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarul dintr-o asociatie de proprietari poate fi reprezentat ...

Proprietarul dintr-o asociatie de proprietari poate fi reprezentat in adunarea generala de catre o persoana care nu e proprietar in acel bloc? Multumesc!
Poate, dar cu impuernicire semnata de proprietarul respectiv.
Imputernicirea trebuie facuta obligatoriu la notar in forma autentica sau este suficient sa fie scrisa, datata si semnata de proprietar?
Legea nu spune de forma autentica, probabil in imputernicire trebuie trecute niste date personale, gen CNP, serie numar CI, care nu pot fi stiute de oricine.
Multumesc pt.raspuns
Trebuie sa stiti ca asociatia de proprietari este formata din membri (proprietari care au semnat o adeziune de membru, un tabel nominal, a semnat aordul de asociere).
Asadar, daca un membru al as. prop. nu se poate prezenta la AG, poate imputernici - asa cum s-a explicat, o alta persoana care sa-l reprezinte in AG.
Daca cel care nu se poate prezenta la AG, nu este membru al as. prop., cred ca nu poate imputernici o alta persoana sa-l reprezinte in AG. Chiar proprietarul din bloc care nu este membru al as. prop., poate participa la lucrarile AG, dar va avea, doar statutul de observator. In aceasta situatie, mai are sens sa imputerniceasca pe un altul, sa-i reprezinte interesele?