Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,la firma la care sunt administrator am un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,la firma la care sunt administrator am un angajat care ...

Buna ziua,la firma la care sunt administrator am un angajat care este vesnic nemultumit indiferent ce metoda abordez cu el.De fiecare data cand il solicit sa faca ceva comenteaza si ma incita sa-i dau preaviz.Cum as putea sa scap de el?Am dreptul sa-i dau preaviz?Multumesc pentru raspuns!
Preavizul se scorda în anumite situații de concediere, și anume;
- in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
- in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat,
- desființarea postului;
- concediere colectiva.