avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,la firma la care sunt administrator am un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,la firma la care sunt administrator am un angajat care ...

Buna ziua,la firma la care sunt administrator am un angajat care este vesnic nemultumit indiferent ce metoda abordez cu el.De fiecare data cand il solicit sa faca ceva comenteaza si ma incita sa-i dau preaviz.Cum as putea sa scap de el?Am dreptul sa-i dau preaviz?Multumesc pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:56, 23 Februarie 2024
Preavizul se scorda în anumite situații de concediere, și anume;
- in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
- in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat,
- desființarea postului;
- concediere colectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Necesar craciun1965 craciun1965 ca sa iau somaj este necesar ca sa-mi dea preaviz (vezi toată discuția)
Dacă la un loc de muncă te miști greu din cauza greutății ... Magie1 Magie1 Dacă la un loc de muncă te miști greu din cauza greutății angajatorul te poate concedia sau te trimite la analize. (vezi toată discuția)
Concedierea poate sa fie din cauza concediilor medicale luate ... Magie1 Magie1 Concedierea poate sa fie din cauza concediilor medicale luate de la medic, atunci trebuie făcută cercetarea disciplinara că nu corespund postului sau inabt ... (vezi toată discuția)