Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scoatere persoane de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scoatere persoane de la intretinere

Salutare!

Vreau sa scot cateva persoane de la intretinere. Asa ca am cautat o cerere pe internet si am gasit-o aici: [ link extern ]

Am completat-o si am dus-o la administratie. Iar administratorul mi-a spus sa mentionez undeva, pe cerere, numele persoanelor care au plecat.

Si am refuzat.

1. Pentru ca n-am gasit nicio cerere pe net in care sa existe camp pentru "cine a plecat".

2. Pentru ca e irelevant cine a plecat. Putea sa-mi ceara cel mult sa spun cine a ramas, nu cine a plecat.

Presupunand ca in continuare nu mi-o primeste administratorul, asa cum e acum completata, unde ar trebui s-o trimit, ca sa sar de el ?

Mentionez ca inainte sa-i dau cererea, am mai avut discutii cu el pe tema asta. Chiar si atunci mi-a spus sa mentionez in cerere "cine a plecat". Mi se pare non-sens. Cred ca daca exista o evidenta undeva, atunci pe el il poate interesa eventual cine a ramas.. Pentru mine nu este una si aceeasi.
Pavi_, utilizator
Dvs. scrieti cererea/notificare prin care solicitati scaderea unui nr. de persoane de la intretinere pe perioada...
Banuiesc ca in lunile anterioare, in evidenta asociatiei erau mai multe persoane, ca sa aiba de unde scadea...
Mai mult, Cartea de imobil este la presedinte, si chiar dumnealui ii adresati cererea de scadere.
Daca nu ati completata-o cu cei care au plecat, asta este. Au plecat si au mai ramas... Asta puteti mentiona numele celor ramasi .
Depuneti cererea solicitati nr. de inregistrare.
Daca pe urmatoarea lista de plata, nu s-au scazut acele persoane, faceti contestatie si refuzati cheltuielile repartizate!
Succes!
Adam Grecu a scris:

Dvs. scrieti cererea/notificare prin care solicitati scaderea unui nr. de persoane de la intretinere pe perioada...
As dori o idee de la dvstra, va rog! În calitate de președinte, pot sa nu aprob scăderea mincinoasă a nr de persoane a unui proprietar care fentează de ani de zile vecinii? Deținem declarații scrise și consumuri de mulți metri cubi, plus consumul de energie termică iarna, care atestă ca niciodată nu a fost nelocuit apartamentul. De asemena, deținem dovezi ale declarării consumului pe hârtii volante, cu metri cubi mai puțin decât realitatea. Acest proprietar declară cu fermitate ca hotărârile Adunării Generale nu îl privesc.
Pe scurt, deoarece realitatea este ca proprietarul locuiește în apartamentul său și are consumuri, precum și mărturiile scrise ale vecinilor stânga - dreapta și jos, pot sa nu aprob scăderea? Cu toate efectele care decurg de aici, pentru că după 10 ani de practicare a fentelor, chiar doresc cercetarea acestui caz. Cum ați proceda? Mulțumesc!
DaniSarah, utilizator
@DaniSarah,
Aceasta situatie am mai discutat-o, aici pe forum...
Cred ca toate asociatiile se confrunta cu aceste situatii.
Ce zic eu:
Mergeti la sectia de Politie de care apartineti si cereti ajutorul in completarea la zi a Cartii de imobil si apoi la verificarea faptica a persoanelor care locuiesc in repectivul imobil.
Cu datele oferite de catre org. de politie, treceti pe lista de plata nr. de persoane real; daca proprietarul contesta sumele repartizate, sa demonstreze - daca poate, adica poate merge pana in instanta.
Stiu, este foarte greu, mai ales cu oameni de felul acesta -Acest proprietar declară cu fermitate ca hotărârile Adunării Generale nu îl privesc.
Daca sunteti din IS, putem vorbi mai multe, pe MP.
Succes!
@Adam Grecu,
Nu sunt din IS. V-am căutat pe Facebook :)
Mulțumesc pentru răspuns!

DaniSarah, utilizator
Pavi_
Administratorul la randul lui da catre presedinte mai departe.
Vedeti ca de la ap nr.. au plecat ionescu si copilul Pavi.
Presedintele care tine cartea de imobil noteaza din data x au plecat aia...

Cand suna politia si il intreaba cine sta la ap.... sau aveti in bloc o doamna...
Raspunde ca nu mai sta din data...

Asa ca treceti acolo ca aveti obligatia sa anuntati de cate ori exista modificari. si in plus si in minus.
w_v_w_v, utilizator