Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Numarul de puncte anuale realizate utilizat la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului ...

Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului total ramane asa cum a fost stabiliit la data pensionarii cu punctaje procentuale pentru facultate si grupe de munca, sau se recalculeaza punctajele cu valorile fixe din legea 360/2023 ?
Nu am inteles alin . 3 art 112 cu notiunile de „stabilire”,” recalculare”, „ evaluare” a pensiei din HG cu normele de aplicare a legii 360/2023 si trimiterea la art 157 alin 2 din legea 127/2019.
Acele puncte ( pentru perioadele asimilate si punctele suplimentare obtinute pentru grupe ) raman cum au fost calculate pe legislatia anterioara , nu se recalculeaza . Legea 127/2019 prevedea un proces de recalculare a pensiilor ( l-au numit reevaluare ) , care a si avut loc , prin luarea in considerare a unor venituri care nu fusesera avute in vedere la calculul punctajului ( pentru ca asa spunea Legea 263/2010 ) , si pe care pensionarul le dovedise cu adeverinte . O asemenea prevedere are si Legea 360/2023 - pentru cei care nu au depuse astfel de adeverinte la Casa de Pensii si care le pot rostui , sau cei care urmeaza sa se pensioneze . Asta , desigur , pentru perioada de cotizare anterioara datei de 01.04.2001 .
Pentru grupe se acordă acelasi nr de puncte pentru fiecare an de lucru în grupe (0,25 pt. grupa a ll-a şi 0,5 pt.grupa l-a ) pentru toți pensionarii în mod egal,indiferent de punctajul fiecăruia..În legislația anterioară se acorda o creştere cu 0,25 % ,respectiv 0,5% a punctajului fiecărui pensionar, deci mult mai mult !
Stimate/a @ fdanila , daca cititi cu atentie intrebarea userului , se refera la calculul punctelor suplimentare aferent grupelor si a celor acordate pe perioada facultatii , pentru cei pensionati deja . Iar acestea NU se recalculeaza , raman cu punctajul primit . Cele mentionate de dvs. se vor aplica pensionarilor care ies direct pe Legea 360/2023 .
CHKa, utilizator