Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensiilor sau codul muncii? Bună dimineața as ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensiilor sau codul muncii? Bună dimineața as vrea sa ...

Legea pensiilor sau codul muncii?
Bună dimineața as vrea sa va adresez o întrebare:
În Legea pensiilor 263/2010 exista posibilitatea ca în 30 zile sa renunti la pensie sa te răzgândești, în codul muncii scrie ca decizia odată emisa casa de pensii o comunica angajatorului și în 5 zile trebuie sa îți desfacă cim.
La noi la firma se interpretează astfel dacă i-au plăcut de ochii tai te țin încă 30 zile ,dacă nu te suna foarte scorțosi și îți zic ca în 5 zile trebuie sa îți faci lichidarea.
Vreau sa ies la pensie . Care lege primează cea cu 30 zile sau codul muncii?
Privind incetarea c.i.m. , primeaza intotdeauna Codul Muncii.

Atentie mare, incetarea de drept a c.i.m. are loc la data comunicarii numai in anumite situatii de pensionare , care exclud pensionarea la limita de varsta .
Deci în cazul meu la pensie cu reducerea vârstei standard de pensionare ?

Cornel Vasile a scris:

Privind incetarea c.i.m. , primeaza intotdeauna Codul Muncii.

Atentie mare, incetarea de drept a c.i.m. are loc la data comunicarii numai in anumite situatii de pensionare , care exclud pensionarea la limita de varsta .

In cazul pensiei la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensionare.
Mulțumesc frumos

Cornel Vasile a scris:

In cazul pensiei la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensionare.