Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii ...

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!
Fiul când a murit? Înaintea tatălui sau după?
Fiul (fratele nostru) a murit dupa tata

raluk0207 a scris:

Fiul când a murit? Înaintea tatălui sau după?

Nu mai inteleg nimic!!!
Mamei decedate nu-i revine 1/2din masa succesorala?

miliuta a scris:

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!

Mama dvs trăiește? Dacă nu mai trăiește, când a murit? Înaintea fiului sau după?
raluk0207, utilizator
Mama a murit dupa fiu ,dar nu este fiul ei legitim si nici nu este infiatde ea.Este al sotului.

miliuta a scris:

Nu mai inteleg nimic!!!
Mamei decedate nu-i revine 1/2din masa succesorala?

miliuta a scris:

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!