avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii ...

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:22, 25 Februarie 2024
Fiul când a murit? Înaintea tatălui sau după?
Fiul (fratele nostru) a murit dupa tata

raluk0207 a scris:

Fiul când a murit? Înaintea tatălui sau după?

Nu mai inteleg nimic!!!
Mamei decedate nu-i revine 1/2din masa succesorala?

miliuta a scris:

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!

Mama dvs trăiește? Dacă nu mai trăiește, când a murit? Înaintea fiului sau după?
Ultima modificare: Duminică, 25 Februarie 2024
raluk0207, utilizator
Mama a murit dupa fiu ,dar nu este fiul ei legitim si nici nu este infiatde ea.Este al sotului.

miliuta a scris:

Nu mai inteleg nimic!!!
Mamei decedate nu-i revine 1/2din masa succesorala?

miliuta a scris:

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!



Alte discuții în legătură

Buna ziua! este vorba despre o mostenire: se doreste succesiunea ... stefimit stefimit Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati 1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat ... (vezi toată discuția)
Mostenire: frati buni, frate vitreg Letavyo Letavyo Buna ziua! Am si eu nevoie de o lamurire. Situatia este urmatoarea: suntem 4 frati buni si avem un frate vitreg din partea mamei, dintr-o casatorie ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie ,in vederea succesiuni. mariancristielena mariancristielena Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora ... (vezi toată discuția)