Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii ...

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!
În primul rand, vorbim de 3 moșteniri distincte: a tatălui, a fiului și a mamei.
Aceste moșteniri, se dezbate în ordinea deceselor.
Pe tata îl mostenesc:
- mama - 1/4
- cei 4 copii ai tatălui (inclusiv cel decedat, pentru ca era în viața când a murit tatal) - 3/4.
Împărțit la 4, înseamnă 3/16 fiecare.

Se dezbate succesiunea după fiu (care include 3/16 de la tată + alte bunuri pe care le-a mai dobândit el în timpul vieții, înainte de căsătorie sau în timpul căsătoriei)
Se împarte între:
- soția lui - 1/4 (din 3/16) = 3/64
- copiii lui - 3/4 (din 3/16) = 9/64.
9/64 se împart în mod egal între copii.
Dacă soția fratelui nu are pretenții la moștenirea soțului ei și renunță, toată cota lui de 3/16 va fi moștenită de copii.

Pe mama o vor moșteni doar copiii ei.

Dacă bunurile le-a avut tata înainte de căsătorie, cotele sunt cele de mai sus.
Dacă vorbim doar de bunuri comune, fiind dobândite toate în timpul căsătoriei ambilor parinti, cotele se raportează la jumătate.

Adică, moștenirea după tata va consta în cota de 1/2.
Si: mama va avea 1/4 din 1/2 = 1/8.
Cei 4 copii vor avea 3/4 din 1/2 = 3/8.
3/8 împărțit la 4 = 3/32 fiecare.

Mai departe, fiul va avea 3/32 de la tata și se va împărți intre:
- soție (dacă are pretenții și nu renunta) 1/4. Din 3/32 = 3/128.
- copii 3/4. Din 3/32 = 9/128.

Mama va avea 1/8 (de la tată) + jumătatea ei din bunurile comune (1/2)= 5/8.
5/8 se vor imparti egal la cei 3 copii ai ei, rezultând 5/24 fiecare.

Astfel, dvs și ceilalți 2 frati, veți avea:
3/32 (de la tata) + 5/24 (de la mama) = 29/96 fiecare.
Cumnata va avea 3/128.
Nepoții vor avea 9/128 impreuna
raluk0207, utilizator