avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii ...

Buna ziua
Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati :
Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin doar la partea tatalui (a fratelui decedat) Mi s-aspus ca ,nepotii de la fratele decedat, fac parte egala cu fratii in viata si nu iau parte doar la masa succesorala a tatalui respectiv a fratelui.
Dar mama decedata ?la partea sotului decedat ?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:22, 25 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În primul rand, vorbim de 3 moșteniri distincte: a tatălui, a fiului și a mamei.
Aceste moșteniri, se dezbate în ordinea deceselor.
Pe tata îl mostenesc:
- mama - 1/4
- cei 4 copii ai tatălui (inclusiv cel decedat, pentru ca era în viața când a murit tatal) - 3/4.
Împărțit la 4, înseamnă 3/16 fiecare.


Se dezbate succesiunea după fiu (care include 3/16 de la tată + alte bunuri pe care le-a mai dobândit el în timpul vieții, înainte de căsătorie sau în timpul căsătoriei)
Se împarte între:
- soția lui - 1/4 (din 3/16) = 3/64
- copiii lui - 3/4 (din 3/16) = 9/64.
9/64 se împart în mod egal între copii.
Dacă soția fratelui nu are pretenții la moștenirea soțului ei și renunță, toată cota lui de 3/16 va fi moștenită de copii.

Pe mama o vor moșteni doar copiii ei.

Dacă bunurile le-a avut tata înainte de căsătorie, cotele sunt cele de mai sus.
Dacă vorbim doar de bunuri comune, fiind dobândite toate în timpul căsătoriei ambilor parinti, cotele se raportează la jumătate.

Adică, moștenirea după tata va consta în cota de 1/2.
Si: mama va avea 1/4 din 1/2 = 1/8.
Cei 4 copii vor avea 3/4 din 1/2 = 3/8.
3/8 împărțit la 4 = 3/32 fiecare.

Mai departe, fiul va avea 3/32 de la tata și se va împărți intre:
- soție (dacă are pretenții și nu renunta) 1/4. Din 3/32 = 3/128.
- copii 3/4. Din 3/32 = 9/128.

Mama va avea 1/8 (de la tată) + jumătatea ei din bunurile comune (1/2)= 5/8.
5/8 se vor imparti egal la cei 3 copii ai ei, rezultând 5/24 fiecare.

Astfel, dvs și ceilalți 2 frati, veți avea:
3/32 (de la tata) + 5/24 (de la mama) = 29/96 fiecare.
Cumnata va avea 3/128.
Nepoții vor avea 9/128 impreuna
Ultima modificare: Duminică, 25 Februarie 2024
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! este vorba despre o mostenire: se doreste succesiunea ... stefimit stefimit Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati 1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat ... (vezi toată discuția)
Mostenire: frati buni, frate vitreg Letavyo Letavyo Buna ziua! Am si eu nevoie de o lamurire. Situatia este urmatoarea: suntem 4 frati buni si avem un frate vitreg din partea mamei, dintr-o casatorie ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie ,in vederea succesiuni. mariancristielena mariancristielena Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora ... (vezi toată discuția)