avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Mi am depus actele pentru pensia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Mi am depus actele pentru pensia de invaliditate ...

Bună ziua! Mi am depus actele pentru pensia de invaliditate pe motiv de schizofrenie. Îmi puteți spune va rog cât este pensia de invaliditate de gradul 3 cu 4 ore drept de munca?
Cel mai recent răspuns: mircic1984 , utilizator 16:53, 28 Februarie 2024
Nu are nimeni acest raspuns mai ales ca nu ati precizat nimic despre stagiu de cotizare pe care il aveti.
Se stie doar ca nu poate fi mai mica de 1281 lei(indemnizatia minima pentru pensionari).
Am 12 ani vechime. Se iau în considerație și acești ani?
Da.
Doar acestia vor intra in calculul cuantumului pensiei.
Veti primi 1281 lei, idemnizatia minima pentru pensionari.
Va mulțumesc pt ras pnsl!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua!am schizofrenie paranoida si vreau sa mi fac pensie ... netsky netsky Buna ziua!Am schizofrenie paranoida si vreau sa mi fac pensie de invaliditate cu 4 ore de munca pe zi.Am 39 de ani si 11 ani de vechime in munca.As vrea sa ... (vezi toată discuția)
60 lei pensie de invaliditate dupa aproape 10 ani lucrati ancamaria1000 ancamaria1000 Am intrat in comisia de expertiza medicala in 12 mai 2014 si ca urmare a deciziei medicale am intrat in gradul doi de invaliditate.Drept urmare,m-am prezentat ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! dacă a primit decizia de pensionare cu un stagiu ... alisa89 alisa89 Bună ziua! Dacă a primit decizia de pensionare cu un stagiu de cotizare de 15 ani și 8 luni și o sumă de 1059 asta e toată pensia ? Sau se aplică noul ... (vezi toată discuția)