Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. În cazul unei hotărâri judecătorești ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. În cazul unei hotărâri judecătorești definitive ...

Bună ziua. În cazul unei hotărâri judecătorești definitive cu custodie comuna și drept de vizita al tatălui, drept pe care copilul îl refuza deseori și nu vrea sa meargă la el. Poate tatăl lui sa ceara schimbarea domiciliului în instanta dacă minorul în vârstă de 8 ani refuza? Multumesc
De putut, poate, nu inseamna ca va și obține
Nu aceasta e solutia ci punerea în executare a hotărârii judecătorești...În afara unor eventuale abuzuri nu exista copil care sa nu dorească sa își vadă tatăl.Conteaza influenta mamei care de multe ori dorește sa se răzbune ...
Va înțeleg poziția dar este fix invers, mi am încurajat mereu copilul sa i răspundă tatălui și sa meargă la el. Dorința de răzbunare nu este de partea mea ci a lui care nu suporta ca mi am refăcut viata și când copilul merge la el mereu nu face altceva decât sa ma critice și sa i spuna lucruri urate despre mn impreuna cu mama și sora lui. Minorul locuind cu mine și știind ca aceste lucruri sunt neadevărate a început sa refuze sa meargă la el. Probabil sunteți tata și mi se pare normal sa țineți apărarea tatălui. Copilul a refuzat sa meargă la el în fata unui executor și a unui psiholog dgasp unde tatăl lui obținuse o executare silita a hotărârii susținând ca eu opresc copilul din ai răspunde la telefon și de a-l lasa sa meargă la el. Pana și executorul a terminat prin a mi da dreptate și copilul nu mers cu el.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu aceasta e solutia ci punerea în executare a hotărârii judecătorești...În afara unor eventuale abuzuri nu exista copil care sa nu dorească sa își vadă tatăl.Conteaza influenta mamei care de multe ori dorește sa se răzbune ...