Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Doresc să știu dacă un liceu care are ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Doresc să știu dacă un liceu care are 51 de angajați, ...

Bună ziua!
Doresc să știu dacă un liceu care are 51 de angajați, dintre care profesori cu normă întreagă și profesori plătiți cu ora, trebuie sa angajeze s-au să plătească contribuție pentru persoane cu dizabilități conform legii 448/ 2006. Menționez că sunt angajați plătiți cu ora, fără normă întreagă.
Mulțumesc!
1. Autoritățile și instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puțin 50 de angajați, au obligația de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puțin 4% din numărul total de angajați.

2. Autoritățile și instituțiile publice, precum și persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condițiile prevăzute de lege, pot opta pentru una dintre următoarele obligații:
a) să plătească, lunar, către bugetul de stat o sumă reprezentând salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) să plătească, lunar, către bugetul de stat o sumă reprezentând echivalentul a minimum 50% din salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap, iar cu suma reprezentând diferența până la nivelul sumei prevăzute la lit. a) să achiziționeze, pe bază de parteneriat, produse și/sau servicii realizate prin activitatea proprie a persoanelor cu handicap angajate în unități protejate autorizate.