Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata 3 luni medical si una de munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata 3 luni medical si una de munca!

Buna seara ,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns !
Inainte de intrarea in concediu crestere copil am lucrat la o firma medicala iar pe ultimele 4 luni de zile nu m-a platit ca nu doreste administratorul!(3 luni medical+ 1 de munca)
Am castigat in instanta drepturile salariale si am fost sunata de administratorul firmei dupa ce am castigat in Instanta relatand faptul ca nu o sa imi plateasca nimic!
Mentionez ca am facut sesizare la ITM si CNAS care l-au sanctionat cu amenzi!
Urmeaza sa vorbesc cu executorul si vroiam sa stiu daca este si fapta penala sau cum vedeti dumneavoastra situatia de mai sus!
Intreb intrucat au trecut aproape 2 ani de la neplata , firma nu este in insolventa si nu stiu daca ma mai aleg cu ceva!
Va multumesc enorm pentru eventualele raspunsuri!
Valy956, utilizator
Art. 287 Cod Penal - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
....
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
......
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)–g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
....