avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende: cass.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende: cass.

Buna ziua,
Daca repartizam dividendele aferente 2022 in anul 2024, ce plafon trebuie sa depasim pentru plata Cass? Ne raportam la salariul minim brut din 2024? (Plafonul de 6 salarii -19800lei)
Ultima modificare: Miercuri, 28 Februarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:47, 28 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Va raportați la valoarea salariului minim la data plății.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Este obligatia beneficiarului de venit, persoana fizica sa-si declare veniturile si sa plateasca sau nu CASS.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Beneficiarul venitului din dividende, persoana fizica, își declara în declarația unica daca e cazul sau nu sa plătească cass.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat la suta din profitul exercitiului 2021 pot repartiza pe dividende? ionela11 ionela11 Buna ziua, Cat la suta din profitul exercitiului 2021 pot repartiza pe dividende?..impozitul trebuie cuprins si declarat in decl 100 cu termen astazi ... (vezi toată discuția)
Magazin online emma.dn97@yahoo.com emma.dn97@yahoo.com Buna ziua. Doresc sa îmi deschid un magazin online de haine, mai exact pe Facebook și Instagram. As vrea sa înființez și o firma pentru ca totul sa fie ... (vezi toată discuția)
Datorez cass? Fedayna Fedayna Buna ziua, la inceputul lunii noiembrie anul trecut m-am alaturat ca asociat unui srl. Firma nu a avut venituri de cand am intrat pana in februarie, iar eu nu ... (vezi toată discuția)