Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende: cass.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende: cass.

Buna ziua,
Daca repartizam dividendele aferente 2022 in anul 2024, ce plafon trebuie sa depasim pentru plata Cass? Ne raportam la salariul minim brut din 2024? (Plafonul de 6 salarii -19800lei)
george-neagu, moderator
Nu. Va raportați la valoarea salariului minim la data plății.
Buna ziua,
Este obligatia beneficiarului de venit, persoana fizica sa-si declare veniturile si sa plateasca sau nu CASS.
Da. Beneficiarul venitului din dividende, persoana fizica, își declara în declarația unica daca e cazul sau nu sa plătească cass.