Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CALCUL PENSIE LEGEA 263/2010 pt 40 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CALCUL PENSIE LEGEA 263/2010 pt 40 ani contributivitate 42 pct/35 ...

CALCUL PENSIE LEGEA 263/2010 pt 40 ani contributivitate
42 pct/35 ani egal 1.2 pct
1,2 pctx1,41 x2032 lei egal 3454 lei pensie + 830 lei(pct.stabilitate) rezulta 4284 lei cu penalizare 12%
CALCUL PENSIE legea 360/2023 pt 40 ani contributivitate
42 pct + 10,25 pct (stabilitate)x 81 VPR egal 4232 lei pensie la limita varsta
conf art.56
SUNT CORECTE cele 2 calcule ori undeva gresesc eu.
Chiar gresiti . Luand exemplul dvs. , cele 42 puncte obtinute in cariera va aduc 1.2 punctaj pentru pensie , si se aplica 1,41 indice de corectie , rezultand 1,692 punctajul dvs. de pensie . Acesta se inmulteste cu valoarea punctului de pensie de 2032 lei , rezultand o pensie bruta de 3438 lei . Si punct . ( de fapt , se mai diminueaza cu penalizarea si cu impozitul datorat ) . NU au ce sa caute aici punctele de stabilitate , Legea 263/2010 nu le prevede . Pe Legea 360/2023 , se poate iesi direct in pensie de limita de varsta , scapati de penalizare , iar calculul va fi 42 puncte + 11,25 puncte de stabilitate = 53,25 puncte . 53,25 x 81 = 4313 lei pensie bruta , din care vi se va retine impozitul . Pensia creste substantial , - fara a face farmacie - cu vreo 30% . Sunt cazuri in care , din calcule , pensia rezultata e mai mica , ( se va pastra cuantumul in plata ) , dar luati in considerare ca Legea 360/2023 NU este o lege de crestere a pensiilor - nu acesta e scopul ei - ci de schimbare a modului de calcul al acestora . Chiar daca va deschideti drepturile pe Legea 263/2010 , la recalculare nu se adauga o suma pentru punctele de stabilitate ( adica pensia in plata + pct. stab. x 81 ) , ci se merge la punctele acumulate in cariera , acestora li se adauga pct. stab. , totalul se inmulteste cu 81 . Indicele de corectie dispare , impreuna cu toata influenta lui ( plusul la pensie ) .
CHKa, utilizator
Scuze dar daca se aduna 42 +11,25 =53,25 x81=4313 lei nu este aceeasi suma pe legea veche263/2010 doar ca va fi penalizata. Nu stiu undeva gresesc eu ,aveti dreptate pe legea noua nu sunt penalizat!
Nu e decat o pura intamplare ca - asa cum intortocheat calculati - sumele sunt apropiate ( ca nu sunt egale ) . Mai avantajosa - in cazul dvs. particular - este Legea 360/2023 , pentru ca nu veti avea penalizare . Dar , chiar daca iesiti acum la pensie , dupa 01.09.2024 , pensia se va recalcula asa cum am aratat . Pana atunci , ati avea pensia bruta de 3438 , careia i se aplica penalizarea si se impoziteaza .
CHKa, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns , e clar ca o sa ies la pensie dupa 01.09.2024 pe legea 360/2023
adamgeo, utilizator