avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anii de boală reprezintă vechime la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anii de boală reprezintă vechime la pensie?

Anii de boală reprezintă vechime la pensie?
Persoana în cauză a fost în audiență la șefa Casei de Pensii și i s-a spus că anii de boală, nu se iau în calcul.
Auzisem că 1 an de invaliditate gradul 2 înseamnă 0,55 puncte.
Ne puteți ajuta cu un articol de lege, dacă e adevărat?
Să ne ducem direct cu legea.
Persoana în cauză e bolnavă din 1992 și s-a pensionat în 2020.
E posibil să mai primească și din urmă?
Cum să procedăm? Ce e de făcut?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:48, 29 Februarie 2024
Pensia de invaliditate pe legea 263/2010 este stagiu asiumilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Legea 263/2010
Art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
Art.164
(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c), anterioare datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, sau salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective.
(5) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1), realizate în intervalul cuprins între data de 1 aprilie 2001 și data intrării în vigoare a prezentei legi, la calculul punctajului lunar se utilizează:
a) cuantumul pensiei de invaliditate, în situațiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a);
Pe legea 360/2023 nu mai intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Daca a fost trecut la limita de varsta in anul 2020 stagiul asimilat aferent pensiei de limita de varsta a intrat in calculul pensiei la treceea la limita de varsta,.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia invaliditate carmen bodeanu carmen bodeanu La calcularea pensiei pentru limita de varsta ,anii in care persoana a primit pensie de invaliditate se considera vechime asimilata stagiului de cotizare?si ... (vezi toată discuția)
Durata pensiei de boala se adauga la perioada de vechime pentru pensia la limita de varsta? akitadolf akitadolf Am fost cadru militar dupa o vechime de 20 ani plus sporurile am facut 30 ani. am fost in pensie de boala dupa care m-am pensionat la limita de varsta si as ... (vezi toată discuția)
Calculul punctajului mediu anual fergus fergus Buna ziua. 1. Cum se calculeaza punctajul in perioada de somaj din martie1998 pana in decembrie 1998? 2. Dar punctajul pentru perioada pensiei de ... (vezi toată discuția)