Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cum pot sa-mi recuperez banii pe chirie spatiu?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cum pot sa-mi recuperez banii pe chirie spatiu?

Buna ziua! Problema mea este următoarea : am închiriat un spatiu pt a deschide un fast-food in sectorul contractul de închiriere a fost încheiat în data de 6 febroarie acest an, in contract se specifica da , din data de 6-29 febroarie este perioada de gratie pt amenajare menționez am platit suma de 15000 lei ( chiria pt martie și garanție). Ideea este in felul următor am deschis la repede , pe 19 febroarie in acest timp am fost la primărie cu contractul de închiriere și bineînțeles că nu au vrut să îmi ia dosarul în considerare pt autorizație din N motive, auzind și se la ceilalți care au locațiile acolo că nimeni nu are autorizație de la primărie.
Văzând, auzind aceste aspecte vreau să renunț la acest spatiu la o două săptămâni de la închiriere deoarece asi fi funcționat un ilegalitate si nu îmi dă mâna să plătesc amenzi sau sa dau spagi. Am luat legătura cu respectivul care are aceste spații și cu care am încheiat contractul spunandu-mi că nimeni nu are autorizație de la primărie și că nu vin controale acolo.iam spus că eu nu fac așa ceva i-am cerut banii pe care i-am dat spundum-mi că nu poate să îmi de-a bani de pe lună Martie de chirie deoarece este plătită și îmi sa decât garanția ( dar eu deja am eliberat acel spatiu) .
Întrebarea mea este: arata timp cât am platit pe luna martie are voie sa bage pe alt cineva in aceasta luna acola să închirieze la alt cineva atata timp cât eu am platit pe aceasta luna și nu mi se d banii înapoi? Și ce asi putea face sa îmi recuperez banii?
Mulțumesc.
george-neagu, moderator
1. Ati predat cheile spatiului, ati facut pv de predare - primire (asta in cazul in care ati incheiat unul si la preluarea spatiului)?
2. Aveti in scris pozitia locatorului privind sumele aferente chiriei pe martie si garantiei sau a fost doar discutia?
3. In contractul de inchiriere exista vreo clauza/prevedere cu referire la autorizatiile dvs.?
Nu am predat cheile, da in contract scrie că am dat 7500 pt Luna martie și 7500 garanție, nu nu scrie nimic referitor la autorizația de pa primărie. Am făcut contract la închiriere.

Florentina Ragalie a scris:

1. Ati predat cheile spatiului, ati facut pv de predare - primire (asta in cazul in care ati incheiat unul si la preluarea spatiului)?
2. Aveti in scris pozitia locatorului privind sumele aferente chiriei pe martie si garantiei sau a fost doar discutia?
3. In contractul de inchiriere exista vreo clauza/prevedere cu referire la autorizatiile dvs.?

Ca sa aveti siguranta ca procedati conform contractului, mergeti cu el la un jurist.

Pana atunci, eu va pot spune, in principiu, cum stau lucrurile in prezent:

- pana nu predati spatiul in acelasi mod in care l-ati preluat, fie ca il folositi efectiv pentru o activitate comerciala sau sta gol, datorati chiria conform contractului;

- vedeti ce scrie la capitolul ,,Incetarea contractului,, si procedati in consecinta: notificati locatorul, in scris, ca vreti sa predati spatiul, precizati motivul pentru care doriti incetarea contractului si solicitati restituirea garantiei si a chiriei aferente perioadei dintre ziua urmatoare datei predarii spatiului si sfarsitul lunii martie.
Florentina Ragalie, Consilier juridic
Am înțeles ceea ce mi-ați spus l-am anunțat chiar de luni telefonic pt că este plecat în Elveția. I-am comunicat că a doua zi eliberam spatiu cum așa am și făcut. Și dansul a spus că banii de chirie plătiți pt luna Martie nu mi da. In contract nu spune nimic referitor că ...daca vreau sa predau mai devreme pierd acești bani. Având un vedere că nu a spus c nu pot obține autorizație de funcționare de la primărie efectiv a (mers pe burta). La primărie fara contractul de închiriere nu poți obține autorizație de funcționare. Adică el și-a luat banii și noi .... Descurcațiva că v-am tepuit

Florentina Ragalie a scris:

Ca sa aveti siguranta ca procedati conform contractului, mergeti cu el la un jurist.

Pana atunci, eu va pot spune, in principiu, cum stau lucrurile in prezent:

- pana nu predati spatiul in acelasi mod in care l-ati preluat, fie ca il folositi efectiv pentru o activitate comerciala sau sta gol, datorati chiria conform contractului;

- vedeti ce scrie la capitolul ,,Incetarea contractului,, si procedati in consecinta: notificati locatorul, in scris, ca vreti sa predati spatiul, precizati motivul pentru care doriti incetarea contractului si solicitati restituirea garantiei si a chiriei aferente perioadei dintre ziua urmatoare datei predarii spatiului si sfarsitul lunii martie.

Din pacate, contractul nefiind incheiat sub conditie (adica executarea contractului nu depinde de faptul ca dvs. obtineti sau nu autorizatiile necesare), legal nu ii puteti imputa locatorului nerespectarea clauzelor contractuale, pt. ca, practic, dvs. ati inchiriat un spatiu, pe care locatorul vi l-a pus la dispozitie conform contractului....

Insa va sfatuiesc in continuare, sa aratati contractul unui specialist, care poate gasi vreo prevedere contractuala care sa va ajute in recuperarea sumei achitate pt. martie.

In ceea ce priveste utilizarea spatiului inchiriat de catre altcineva, in cazul in care dvs. inca nu ati predat spatiul locatorului si ati achitat si chiria pt. martie, legal nu are voie sa intre in spatiul respectiv nimeni altcineva in afara de dvs.
Florentina Ragalie, Consilier juridic