Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Reinnoire carte de identitate - document temporar ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Reinnoire carte de identitate - document temporar plecare in strainatate

Buna ziua. Tatal meu este in Italia si va veni in Romania pentru reinnoirea cartii de identitate care expira in martie. As dori sa stiu daca ar putea face o procura pentru a-i ridica eu buletinul, deoarece doreste sa plece imediat dupa depunerea actelor. O alta intrebare este daca se poate emite un act/document cu care poate calatori spre italia, pana va primi noua carte de identitate. Va multumesc! O zi frumoasa!
Procura - da, doar la notar cu indicarea expresa a faptului ca este pentru eliberarea actului de identitate.

Alt document de călătorie - doar pașaport, dar trebuie să aibă cartea de identitate valabila la depunerea cererii.