Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coduri pentru care se reține 10% sănătate pt. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coduri pentru care se reține 10% sănătate pt. medicale

Are cineva o listă cu codurile pentru care se reține sau nu se reține 10% sănătate pentru medicale de la 1 ianuarie 2024?
Concedii medicale vizate de contribuția de 10% pentru sănătate:
- concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă din cauza bolilor obișnuite sau accidentelor în afara locului de muncă;
- concedii medicale și indemnizații pentru prevenirea bolilor și recuperarea capacității de muncă;
- Concedii medicale și indemnizații pentru maternitate;
- concedii medicale și indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav;
- concedii medicale și indemnizații pentru pacienți cu afecțiuni oncologice;
- concedii medicale și indemnizații de risc maternal.

Sunt excluse de plata CASS indemnizațiile acordate angajaților care se află în concedii medicale pentru incapacitate temporară de muncă, acordate în urma unor accidente de muncă sau a unor boli profesionale, în baza Legii nr. 346/2002.