Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DOI SOTI CASATORITI.EA PARASESTE CAMINUL ,EL SE ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DOI SOTI CASATORITI.EA PARASESTE CAMINUL ,EL SE DROGHEAZA ,AMINDOI ...

DOI SOTI CASATORITI.EA PARASESTE CAMINUL ,EL SE DROGHEAZA ,AMINDOI VOR SI NU VOR COPILUL ea mai are un copil din alta relatie lasat la primul sot. intrebare: noi ca bunici putem lua copilul de la ei pentru al creste ?mentionez ca copilul are 4 ani ,are domiciliul la noi ,merge la gradinita si de cind s-a nascut a crescut in familia moastra
[ link extern ] /
[ link extern ]

Puteti cere ca minorul sa aibă locuinta la dvs sau îl puteti cere în plasament, sfatuiti-va cu un avocat.
. 399. Exercitarea autoritatii parintesti de catre alte persoane
(1) In mod exceptional, instanta de tutela poate hotari plasamentul copilului la o ruda sau la o alta familie ori persoana, cu consimtamantul acestora, sau intr-o institutie de ocrotire. Acestea exercita drepturile si indatoririle care revin parintilor cu privire la persoana copilului.
gi-jane2, moderator