avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1150 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor si recalcularea pensiilor aflate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor si recalcularea pensiilor aflate in plata

Pentru persoanele care au beneficiat de grupa de munca, noua recalculare ii dezavantajeaza pe cei cu punctaj mediu lunar mai mare decat 1, deoarece la acel punctaj nu se mai adauga 25 % sau 50 %, ci 0,50 sau 0,25 de puncte, rezultand un punctaj multianual mai mic decat cel actual.
Deoarece pensiile aflate in plata nu vor scadea, unde se vor adauga punctele de stabilitate, la puntajul rezultat din noul calcul sau la punctajul existent?
Tinand cont de situatia mentionata mai sus, pensiile in plata se vor recalcula prin inmultirea punctajului multianual existent cu VPR sau raman la valoarea actuala?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:02, 26 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensionarii aflati deja in plata si care au primit o majorare de punctaj de 25%, respectiv 50% pentru stagiul realizat in grupele/conditiile de munca raman ce acea majorare.0,25,repectiv 0,5 puncte se vor aplica doar celor cesi vor deschide dreturile pe legea 360/2023.
Bună ziua,

Sa înțeleg ca și la calculul punctajului pentru veniturile nepermanente obținute în grupe / conditii de munca se va aplica 25 % și 50 %?
Și ca acest punctaj nou se va aduna la punctajul total deja avut + puncte de stabilitate ?

Mulțumesc!

IBH a scris:

Pentru persoanele care au beneficiat de grupa de munca, noua recalculare ii dezavantajeaza pe cei cu punctaj mediu lunar mai mare decat 1, deoarece la acel punctaj nu se mai adauga 25 % sau 50 %, ci 0,50 sau 0,25 de puncte, rezultand un punctaj multianual mai mic decat cel actual.
Deoarece pensiile aflate in plata nu vor scadea, unde se vor adauga punctele de stabilitate, la puntajul rezultat din noul calcul sau la punctajul existent?
Tinand cont de situatia mentionata mai sus, pensiile in plata se vor recalcula prin inmultirea punctajului multianual existent cu VPR sau raman la valoarea actuala?

În interpretarea mea, punctele aferente sporurilor nepermanente nu vor influența alte sporturi aflate deja în plată.Ele doar se vor adăuga la total puncte realizate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua .am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. am ieșit ... mcraciun mcraciun Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit la pensie la limita de vârsta.Vă rog sa -mi spuneți cum s-a calculat creșterea pensiei ... (vezi toată discuția)
Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului ... c  a c a Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului total ramane asa cum a fost stabiliit la data pensionarii cu punctaje procentuale pentru ... (vezi toată discuția)
Dupa noua lege a pensiilor care va fi in septenbrie 2024 se pune ... Bibi29 Bibi29 Dupa noua lege a pensiilor care va fi in septenbrie 2024 se pune 0,25 punte pe an? Si adauga la puntajul total? prin recalculare? Va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)