Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, in urma cu ceva timp am avut o masina pe ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, in urma cu ceva timp am avut o masina pe care am dezmembrat-o ...

Buna ziua, in urma cu ceva timp am avut o masina pe care am dezmembrat-o si radiat-o, am vandut cateva piese sh de pe ea printre care si un set de injectoare(masina pornea) am vandut injectoarele acum o luna, iar astazi m-a sunat cumparatorul ca nu sunt bune ca nu ii porneste masina si ca ebia acum le-a montat mecanicul, eu suspectez sa nu le fi schimbat cu a lui si sa mi le trimita pe a le lui si sa le platesc eu. Ma ameninta cu politia si anpc, eu stiu ca masina mea pornea, dar cel mai corect era sa ma anunte atunci imediat, nu dupa o luna. In acest caz daca nu primesc inapoi coletul ce se poate intampla?
Daca e vorba e dezmembrarea propriei mașini și nu ați prezentat piesele ca fiind în perfectă stare (ele fiind uzate) nu se întâmplă nimic. Contrar, puteți fi acționat în instanță. Oricum, e dreptul fiecărui cetățean să sesizeze autoritățile.
adriandimitriu, utilizator
Am inteles, dar daca el a schimbat piesa mea cu a lui? Eu nu am de unde sa stiu ce a facut, si dupa o luna tocmai ma contacteaza, eu as lua piesa inapoi dar daca nu e a mea?

adriandimitriu a scris:

Daca e vorba e dezmembrarea propriei mașini și nu ați prezentat piesele ca fiind în perfectă stare (ele fiind uzate) nu se întâmplă nimic. Contrar, puteți fi acționat în instanță. Oricum, e dreptul fiecărui cetățean să sesizeze autoritățile.

E irelevant. Cumparatorul a platit, piesele sunt ale lui. Veti constata, probabil, după reclamație