Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Luare in spatiu pentru preschimbare C.I.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Luare in spatiu pentru preschimbare C.I.

Valabilitatea CI , expira peste 1 luna de zile . O ruda de a mea (un nepot , aproape 48 ani) doreste sa ma ia in spatiu insa nu stim daca este vreo ”problema” si anume ; El este unicul propietar dupa decesul Tatalui sau (varul meu) decedat acum aproape 4 ani de zile iarde la deces fiul nu a facut succcesiunea , considerand ca nu are nevoie de asa ceva. Acum in lumina noii situatii de luare in spatiu , este vreo prolema ? Se poate face aceasta luare in spatiu ?
Trebuie sa facă succesiunea și sa fie proprietar în cf.
Nu este proprietar în acte, dacă n-a dezbătut încă succesiunea.
Nu va poate lua in spatiu intrucat nu are (inca) calitate de proprietar. Abia dupa succesiune va putea (daca este intr-adevar singurul mostenitor).
A considerat prost.
La politie, i se va cere actul de proprietate, cu care își dovedește calitatea de proprietar al imobilului unde dorește sa va ia în spațiu.
Imi pare rau , dar nu esti tu in masura sa judeci ( ” A considerat prost.” ) ce face un om cu propietatea lui s-au cu viata lui . . . . .rușinica . Sa auzim si de bine