Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost prinsa cu copilul minor la furat,am fost dusa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost prinsa cu copilul minor la furat,am fost dusa la sectie ...

Am fost prinsa cu copilul minor la furat,am fost dusa la sectie si politistul a luat inclusiv datele copilului minor.Este posibil ca sotul meu sa fie instiintat de existenta acestui dosar penal deoarece a fost implicat copilul minor?
anamaria040120, utilizator
Cu câtă nonșalanță spuneți că ați fost prinsă la furat ,culmea și cu un minor pe lângă dumneavoastră! "Frumos"exemplu de urmat ! Și da,sotul va fi înștiințat!

anamaria040120 a scris:

Am fost prinsa cu copilul minor la furat,am fost dusa la sectie si politistul a luat inclusiv datele copilului minor.Este posibil ca sotul meu sa fie instiintat de existenta acestui dosar penal deoarece a fost implicat copilul minor?

Gligore, utilizator

Gligore a scris:

Cu câtă nonșalanță spuneți că ați fost prinsă la furat ,culmea și cu un minor pe lângă dumneavoastră! "Frumos"exemplu de urmat ! Și da,sotul va fi înștiințat!

anamaria040120 a scris:

Am fost prinsa cu copilul minor la furat,am fost dusa la sectie si politistul a luat inclusiv datele copilului minor.Este posibil ca sotul meu sa fie instiintat de existenta acestui dosar penal deoarece a fost implicat copilul minor?

Domnule Gligore,nu cred ca sunteti in masura sa judecati dumneavoastra situatia de fata.Aces dosar penal este strict legat de persoana in cauza.In loc sa aruncati cu pietre si sa raspundeti in asemenea fel ati fi putut da un raspuns simplu si scurt.In unele cazuri sotul nu va fi instiinta deoarece este un dosar personal.Toate cele bune!
Faptul ca erați cu minorul va constitui o circumstanță agravantă a faptei. Sunt șanse f mari ca tatăl sa fie anunțat, Nimeni nu poate ghici ce se va întâmpla în dosar și care va fi soluția finală. Este posibil ca minorul sa fie luat din custodia dumneavoastră de către tatăl său . Se poate sa fie luat și de autorități, având în vedere situația și interesul suprem al copilului. Căutați un avocat cu experiență în penal și, în funcție de datele din dosar, vă va sfătui ce e de făcut .
Domnule Alexandru, consider ca este f putin probabil ca tatal să nu fie inștiințat. In primul rând, dacă are peste 14 ani, putem vorbi inclusiv de raspunderea penală a minorului. Până la majorat, părinții răspund pe linie civilă pentru prejudiciile produse prin faptele minorilor. Dacă mama nu avea custodie exclusivă ( si e f putin probabil să aibă) si tatăl nu este decăzut din drepturile părintești, el va fi parte responsabilă civilmente in proces. In caz de stabilire a vinovăției, poate fi obligat la plata de daune si cheltuieli, in solidar cu mama. Dacă doar mama a săvârșit furtul, prezența minorului este doar o circumstanță agravantă. Dacă minorul a avut vreun rol in furt ( inclusiv să stea de ”6” sau orice altceva ) vorbim pe lângă agravanta pentru mamă, de incă un autor sau complice. Dosarul o fi personal cum ziceți, dar tatal va afla cu siguranță pentru că va fi citat, fiind parte in dosar. Nu critic și nu emit judecăti de valoare, dar situația nu e tocmai roz si nici nu mi se pare a fi ceva banal. Sunt multi factori care sunt necunoscuți la acest moment, insă, există o mare pobabilitate ca procurorul de caz să considere că pericolul social este f ridicat, nu doar din prisma agravantei major/minor ci si datorită faptului că majorul este părintele minorului. De regulă, multi părinți majori care isi asumă riscuri săvârșind fapte penale, incearcă să iți tină copiii departe de aceste activități. Ca pericol social concret, eu as vedea o afectare gravă a interesului superior al copilului prin implicarea intr-o activitate infracțională. Dar...e părerea doar părerea mea.