avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua, Doresc sa actualizez cadastrul unui ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua, Doresc sa actualizez cadastrul unui apartament pentru ...

Buna ziua,

Doresc sa actualizez cadastrul unui apartament pentru o debara daramata fara autorizatie de constructie.
Cadastrul nu mai este conform cu realitate si doresc sa-l aduc la actualitate. Au trecut 3 ani de la renovare.

Care este ordinea pasilor de urmat? Inteleg ca este nevoie de o expertiza, dar nu imi este clar pe cine contactez initial.

As dori sa evit varianta cu certificat de urbanism pentru a scurta timpul.
Cel mai recent răspuns: Vladislav20 , utilizator 15:52, 4 Martie 2024
Primul pas este sa contactati un topograf autorizat.
Acesta va masura apartamentul in interior si va intocmi releveul.
Si va verifica daca terenul de sub bloc este intabulat cu nr. cadastral.

Daca terenul de sub bloc nu este intabulat cu nr. cadastral, atunci mai intai trebuie introdus blocul, apartamentele toate din bloc si terenul de sub bloc printr-o documentatie cadastrala in sistemul informatic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament cu modificari prin prima casa elle-elle elle-elle vreau sa cumpar un apartament prin prima casa cu modificari fata de ceea ce exista in cadastrul apartamentului.Modificarile sunt: o usa care dadea din ... (vezi toată discuția)
Extras cf versus extras cadastral 2015 sheianca sheianca Va rog, in vederea reamenajarii unei locuinte, pentru autorizatia de construire, am solicitat o ridicare topografica. Desi casa veche e cumparata recent, ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament cu diferente intre releveu si situatia reala cpypst cpypst Buna ziua, Intentionez sa cumpar un apartament, dar am indentificat o serie de probleme la analiza releveului: 1) Geamurile de la balcon si baie nu sunt ... (vezi toată discuția)