Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua, Doresc sa actualizez cadastrul unui ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua, Doresc sa actualizez cadastrul unui apartament pentru ...

Buna ziua,

Doresc sa actualizez cadastrul unui apartament pentru o debara daramata fara autorizatie de constructie.
Cadastrul nu mai este conform cu realitate si doresc sa-l aduc la actualitate. Au trecut 3 ani de la renovare.

Care este ordinea pasilor de urmat? Inteleg ca este nevoie de o expertiza, dar nu imi este clar pe cine contactez initial.

As dori sa evit varianta cu certificat de urbanism pentru a scurta timpul.
Primul pas este sa contactati un topograf autorizat.
Acesta va masura apartamentul in interior si va intocmi releveul.
Si va verifica daca terenul de sub bloc este intabulat cu nr. cadastral.

Daca terenul de sub bloc nu este intabulat cu nr. cadastral, atunci mai intai trebuie introdus blocul, apartamentele toate din bloc si terenul de sub bloc printr-o documentatie cadastrala in sistemul informatic.