avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare program vizita minor

Buna ziua. As dori sa stiu care sunt pasii de urmat in cazul incare doresc schimbarea programului de vizita al minorului?

Pe scurt, in urma cu cativa ani a fost stabilit , la divort, un program de vizita al minorului care acum, cand copilul este mai mare, nu se mai potriveste. Multumesc
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2024
Madalin E, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 20:48, 4 Martie 2024
Buna ziua,

Va adresati instantei de tutela ( judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza minorul ), in vederea modificarii programului de vizitare.

Aveti in vedere perioada vacantelor scolare,a week-end-urilor, ziua de nastere.

Programul poate fi propus pe ani pari si pe ani impari.

Propuneti martori, in vederea audierii.

Va fi efectuata o ancheta psihosociala.

Instanta de judecata va decide, in acord cu interesul superior al minorului.

In fata instantei de judecata, partile pot ajunge la un acord.

Noul program poate fi oricand agreat intre parinti, cu consultarea minorului si respectarea programului scolar, de activitati.

Doar in caz de neintelegere va adresati instantei de tutela.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Familie, exercitare autoritate parinteasca in comun teodosie113 teodosie113 Buna seara!In urma divortului meu copiii sunt cu domiciliul la mine si autoritatea parinteasca comuna cu dreptul fostului sot de a pastra legaturi personale cu ... (vezi toată discuția)
Copil din concubinaj DanutSandel DanutSandel Buna ziua,sunt cu o fata de mai bine de patru ani,din aceasta relatie a rezultat un copil de doi ani,ce drepturi am eu ca tata daca ne despartim? (vezi toată discuția)
Buna seara - program de vizita minor iosifclaudiu27 iosifclaudiu27 daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi va rog.. am un baietel de 2 ani si de 6 luni nu mai sunt cu mama lui ne`am desp din cauza n motive.. nu imi mai da ... (vezi toată discuția)