Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare program vizita minor

Buna ziua. As dori sa stiu care sunt pasii de urmat in cazul incare doresc schimbarea programului de vizita al minorului?

Pe scurt, in urma cu cativa ani a fost stabilit , la divort, un program de vizita al minorului care acum, cand copilul este mai mare, nu se mai potriveste. Multumesc
Madalin E, utilizator
Buna ziua,

Va adresati instantei de tutela ( judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza minorul ), in vederea modificarii programului de vizitare.

Aveti in vedere perioada vacantelor scolare,a week-end-urilor, ziua de nastere.

Programul poate fi propus pe ani pari si pe ani impari.

Propuneti martori, in vederea audierii.

Va fi efectuata o ancheta psihosociala.

Instanta de judecata va decide, in acord cu interesul superior al minorului.

In fata instantei de judecata, partile pot ajunge la un acord.

Noul program poate fi oricand agreat intre parinti, cu consultarea minorului si respectarea programului scolar, de activitati.

Doar in caz de neintelegere va adresati instantei de tutela.