Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă sotia nu vine acasă cu copiii, ce ar trebui sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă sotia nu vine acasă cu copiii, ce ar trebui sa fac? Mulțumesc. ...

Dacă sotia nu vine acasă cu copiii, ce ar trebuii sa fac? Mulțumesc. E părăsire de domiciliu? Sau ?
Legea parasirii de domiciliu nu mai este in vigoare de mult timp.Daca nu mai vine acasa,trebuie sa aiba un motiv.Aflati motivul si rezolvati problema.
Nu exista nici o părăsire de domiciliu e o legenda urbana.Divortati și eventual solicitați un drept de vizita pana la susținerea divorțului printr un proces separat.De plecat nu pleacă nimeni de bine..
Eu banuiesc ca nu a plecat sotia din senin cu 2 copii ca daca e asa, e de anuntat politia.

Daca stiti motivele, atunci caile pot fi fie schimbari amiabile, comunicare, gasire solutii de a continua impreuna daca se mai poate, fie notar sau instanta spre a agrea/stabili modul cum va comportati in noua situatie vis a vis de copii (autoritate parinteasca, program de vizita, pensie).
ati stabilit deja ca divortati, ce mai vreti ? sa vina acasa sa ce?
NU din senin. Eu nu o mai sustin financiar. I-am propus sa isi ea servici si ma ameninta cu divortul. A adus copii aseara si dimineata a plecat zicandule ca nu vine 2-3 zile acasa. Ea este o fire care ii place numai pe drumuri sa plece.
Pentru mine copii sunt totul. Eu am crescut fara tata (r.i.p.)de la varsta de 7 ani si mi-a fost greu. nu as vrea ca si copii mei sa creasca separat de parinti. nici nu stiu cum e mai bine de procedat?