Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua.Va rog sa mi transmiteti de ce Casa de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua.Va rog sa mi transmiteti de ce Casa de Pensii Iasi ...

Buna ziua.Va rog sa mi transmiteti de ce Casa de Pensii Iasi face abuz de putere si pune oamenii pe drumuri pentru a-si dovedi vechimea in muncă prin adeverinte suplimentare deși vechimea este inscrisă in Cartea/Carnetul de Muncă iar ambele societati la care a lucart cumnatul meu sunt societati cu capital majoritar de stat (chiar dacă acestea s-au desființat,dizolvat,etc)
De ce nu este suficienta vechimea inscrisa in cartea de muncă de catre un ocol silvic si re-dovedita prin adeverintă emisă de Primăria Ciurea.jud.Iasi.
Nu stim de ce ..insa ceea ce spuneti este nelegal.

Art. 279 C.mun.
(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
.....

art.159 din Legea 263/2010
(1) Pentru perioadele prevăzute la art. 16 lit. a) și art. 17, dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a duratei de asigurare, realizată până la data de 1 aprilie 2001, se face cu carnetul de muncă, carnetul de asigurări sociale sau cu alte acte prevăzute de lege.
......
Cornel Vasile, Consilier juridic