Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG ar putea oferi o donatie in bani unei persoane ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG ar putea oferi o donatie in bani unei persoane fizice?

Buna ziua!
Care este modalitatea prin care un ONG ar putea oferi o donatie in bani unei persoane fizice? ( suma de 23000)
Multumesc!
george-neagu, moderator
Prin notariat.

george-neagu a scris:

Prin notariat.

Multumesc!
Imi spuneti, va rog, care este suma maxima care se poate dona fara acte notariale ?
mariatnk, utilizator
NU e nevoie de act autentic daca suma nu depaseste 25.000 lei, Codul Civil are o exceptie expresa pentru donatiile sub 25.o00 lei. Trebuie totusi o forma scrisa a contractului de donatie si suma trebuie achitate prin mijloace fara numerar dat fiind ca depaseste plafonul de 10.000 lei pana la care o persoana juridica sau alt profesionist are voie sa faca plati in numerar catre o persoana fizica.

george-neagu a scris:

Prin notariat.