Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuntum pensie O sa ies la pensie anul acesta pana în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuntum pensie O sa ies la pensie anul acesta pana în 31 August ...

Cuntum pensie
O sa ies la pensie anul acesta pana în 31 August , având 32 ani și 6 luni grupa 1 , 2 ani fără grupa și 1 an stagiu militar .
Pe cei 32 ani și 6 luni grupa 1 la Metrorex am un punctaj de 42 puncte majorat cu 50% fac 63 puncte , pe cei 2 ani fără grupa la Cercetări am 1,5 punte , și anul de armata .
Ce cuantum de pensie rezulta ?
Perioada asimilata a armatei aduce un numar foarte mic de puncte ( 0,25 pentru un an ) . Luand de bune cifrele dvs. , ati avea 64,75 puncte realizate . Le impartim la stagiu total de cotizare de 35 ani : 64,75 : 35 = 1,85 punctaj . Aplicam indicele de corectie : 1,85 x 1,41 = 2,6085 punctajul de pensie . Pe acesta , il inmultim cu valoare punctului de pensie : 2,6085 x 2032 = 5300 lei pensie bruta . Scadem impozitul : 5300 - 330 = 4970 lei pensie neta .