Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Onorariu Expert Am următoarea situație: Partaj ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Onorariu Expert Am următoarea situație: Partaj bunuri comune ...

Onorariu Expert
Am următoarea situație: Partaj bunuri comune cu fostul soț,iar la sfârșitul lunii trecute sa stabilit de către instanța de judecată plata onorariu Expert atât de către reclamant cât și de pârât.
Știu că expertul nu se incepe evaluarea decât după plata integrala a sumei ,aș vrea să știu dacă există termen limită de plată pentru pârât a sumei ce îi revine,iar daca nu va face plata ce opțiuni am eu?

Citind din răspunsurile date la alte întrebări asemănătoare cu a mea m-am lămurit în privința onorariu Expert că trebuia platit in termen de 5 zile de la desemnarea expertului.
Este clar pentru mine că fostul soț trage de timp pentru că nu dorește aceast partaj .Este vorba de nuda proprietate a unui apartament,un teren de 1000 mp ,o casa construita pe acel teren,două mașini și bunuri .
Întrebarea mea este daca el nu plătește onorariu Expert pot eu să plătesc acest onorariu bineînțeles cu recuperarea sumelor?ca expertul să înceapă evaluarea

Floarea Mihaela a scris:

Onorariu Expert
Am următoarea situație: Partaj bunuri comune cu fostul soț,iar la sfârșitul lunii trecute sa stabilit de către instanța de judecată plata onorariu Expert atât de către reclamant cât și de pârât.
Știu că expertul nu se incepe evaluarea decât după plata integrala a sumei ,aș vrea să știu dacă există termen limită de plată pentru pârât a sumei ce îi revine,iar daca nu va face plata ce opțiuni am eu?

Notificati instanta in scris, cu nr. de inregistrare/ data, cu depunere la dosarul cauzei, prin registratura tribunalului. Anuntati ca sotul nu doreste sa depuna partea sa de onorariu si spuneti ca doriti dvs. sa platiti, urmand ca suma sa se recupereze din partaj - din partea ce va revini sotului.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Doamna mea avocat mi-a răspuns ca nu se poate așa ceva și ca sunt la mana lui deoarece nu am fost deacord cu propunerea lui la partaj eu considerând ca ma defavorizeaza și ca nu am decât sa aștept pana îl amendează instanta de judecată, probabil după încă 3 sau 4 termene de judecată.

POPA GHEORGHE a scris:

Notificati instanta in scris, cu nr. de inregistrare/ data, cu depunere la dosarul cauzei, prin registratura tribunalului. Anuntati ca sotul nu doreste sa depuna partea sa de onorariu si spuneti ca doriti dvs. sa platiti, urmand ca suma sa se recupereze din partaj - din partea ce va revini sotului.