Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt parte civila intr-un dosar de furt calificat...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt parte civila intr-un dosar de furt calificat...

Buna ziua ! Am o intrebare: Sunt parte civila intr-un dosar de furt calificat. S-a pronuntat hotararea definitiva in data de 07.02.2024. Cum pot intra in posesia sumei ce reprezinta prejudiciul adus si recunoscut de inculpat ? Va multumesc !
apedro, utilizator
Fie amiabil, vi-l plătește inculpatul, fie prin executare silită, sens în care trebuie sa va adresați unui executor judecătoresc.
Amiabil nu am cum deoarece inculpatul e "de alta etnie" si e incarcerat pentru 4 ani. Deci, sa inteleg ca nu-mi ramane decat executorul judecatoresc?
Asa este.
Multumesc.