Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nereguli la serviciul salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nereguli la serviciul salarizare

Buna ziua ! La serviciul salarizare s-au constatat de catre angajati niste nereguli. cum si unde se poate cere un audit financiar? Este vorba de o institutie de stat.
Multumesc !
apedro, utilizator
Depinde despre ce nereguli este vorba..postati-le.
Salarii calculate gresit (facute din rautate si binenteles in minus), sporuri neacordate desi de 2 ani exista acte legale pentru plata lor...nevirarea Cass-ului, plata hotarari judecatoresti fara a se calcula dobanda penalizatoare...samd
Daca sunteti angajat bugetar , puteti sesiza auditul intern.

Daca sunteti la privat, puteti sesiza ITM-ul / ANAF-ul
Angajat bugetar, auditul intern il efectueaza contabilul care deja a semnat CFP-ul "ca primarul", iar auditul din partea forului superior este compromis, deoarece "d-na care se ocupa de salarizare" este plina de relatii la acest nivel.

Sesizati cele doua institutii si vedeti ce raspuns primiti.