Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN antreprenor general in constructii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN antreprenor general in constructii

Cod CAEN antreprenor general in constructii: pentru antreprenoriat in constructii este suficienta autorizarea la ONRC a codului CAEN 4120, sau necesita autorizarea tuturor codurilor referitoare la constructii. Mentionez ca firma va lucra doar ca "intermediar", nu va presta efectiv activitate de constructii.

george-neagu, moderator
Un antreprenor general are rolul de a întreprinde toate acțiunile necesare în cadrul unui proiect: de la supravegherea lucrărilor, până la obținerea tuturor certificatelor de calitate și găsirea celor mai bune soluții în cazul în care pe șantier apar diferite tipuri de probleme.
Multumesc frumos pentru raspuns, dar nu aceasta era intrebarea mea, despre actiunile unui antreprenor general. Iar in privinta "obtinerii" certificatelor de calitate va contrazic. Toate materialele si echipamentele puse in opera de subantreprenori vor fi insotite de documente de calitate, care stau in spatele facturilor de achizitie. Deci ele provin de la furnizori, producatori, respectiv rezultate incercari de laborator, etc. Daca aceste materiale si echipamente nu sunt insotite de documente de calitate, dirigintele de santier nu aproba punerea lor in opera. Bun, acum revin la intrebarea mea, ca antreprenor general in constructii este suficient codul CAEN 4120?