Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Greva foamei, Bun găsit tuturor, va rog să-mi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Greva foamei, Bun găsit tuturor, va rog să-mi spuneți dacă ...

Greva foamei, Bun găsit tuturor, va rog să-mi spuneți dacă știți cui trebuie să mă adresez și ce demersuri legale trebuie sa fac pentru a intra legal în greva foamei în fața Primăriei? Mulțumesc anticipat tuturor dispuși să mă îndrume.
Greva foamei este o formă de protest , care nu este reglementată de un anumit act normativ.

Chiar dacă nu există tratate şi pacte internaţionale cu privire la greva foamei, conţinutul acestui drept este impus, fără putinţă de tăgadă, prin uzanţele naţionale şi internaţionale. Locul unde este declarată greva foamei apare ca fiind un element fundamental al dreptului însuşi, iar evacuarea forţată, a celui aflat în greva foamei, fără decizia medicilor, echivalează cu încălcarea dreptului.

In speta, consider ca trebuie sa anuntati Directia de Sanatate Publica și Serviciul de Ambulanță de acest gest si, totodata, locul unde veti protesta.
Bun , și dacă nu ar fi greva foamei doar greva de protest care ar fi demersurile va rog?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu exista nici greva de protest in legislatie .